World Indoor Climbing Summit, 07.-09.06.2018, Sofija
No 7.-9.jūnijam Sofijā norisinājās World Indoor Climbing Summit (Pasaules telpu kāpšanas tikšanās/summits). Tajā piedalījās un ar savu pieredzi dalījās kāpšanas industrijas pārstāvji no vairāk kā 20 valstīm.
Foruma devīze : "Shaping the future of indoor climbing"
Līdz šim visa pasaulē tematiski bija tikai divi forumi – Climbing wall summit ASV un Halls and walls Vācijā. Šis bija pirmais mēģinājums apvienot visus kontinentus un kopīgi diskutēt par industrijas aktualitātēm un nākotni.
Starp apspriestajiem tematiem: kāpšanas nākotne, kāpšanas sienu dizaina tendences, finanšu piesaiste, maršrutu veidošana, grīdu segumi un zālēs pārveide u.c. Pasākuma formāts bija paneļa diskusijas, kuru laikā vairāki konkrētās jomas eksperti stāstīja savu pieredzi un dalībniekiem beigās bija iespēja uzdot savus jautājumus. Diskusiju dalībnieki bija tādi starptautiski atpazīstami cilvēki kā Jason Kehl ( So ill, ASV), Tonde Katiyo ( IFSC maršrutu likšanas programmas koordinators, ASV), Nate McMullan (Climbing wall services, UK), Peter Zeidelhack (DAV Munich, Vācija), Killko Caballero (Totem Climbing, Šveice) u.c. Pārstāvētās bija kāpšanas zāļu ķēdes Gravity Vault, Climb NuLu, First Ascent Climbing and fitness, Touchstone climbing, Momentum, Kletterfabrik Koln, Planet Granit, Urban climb, Climbing acadamy, Totem escalade.
Kopīgās atziņas, kurām piekrita daudzi klātesošie, ir ka kāpšana kā industrija ir ļoti jauna un tāpēc par daudzām jomām attieksme vēl ir jāveido. Tuvākā vai tālākā laikā visdrīzāk kāpšana iegūs vēl lielāku atpazīstamību un kļūs no dažu dīvaiņu piekoptas izklaides par visai ikdienišķu pasākumu. Līdz ar to tā neizbēgs no globalizācijas un citu sporta veidu likteņa. Jautājums ir vai mēs kļūsim veiksmīga industrija vai paliksim starp tiem sporta veidiem, kuri dzīvo tikai ar valsts atbalstu. Ar vien vairāk nostiprināsies esošie tirgus spēlētāji un jauni ienāks mazāk, neskatoties uz to, ka izaugsmes potenciāls ir milzīgs.
Viens no izaicinājumiem ir kopīgas attieksmes un nākotnē standartu izveide grīdas segumiem zem kāpšanas sienām. Neskatoties uz esošo standartu Eiropā boulderinga sienām daudzi jautājumi tajā neatspoguļojās. Izskanēja cerība, ka pēc pieciem gadiem nebūs vairāk diskusijas vai zem augstajām sienām ir jābūt mīkstajam segumam, bet būs diskusija par tā biezumu un īpašībām. Diemžēl seguma esamība drošību nepadara kā pašsaprotamu, milzīga loma ir izvēlēto materiālu kvalitātei un to kombinācijām, kas rezultējas to īpašībās un spējās samazināt kritiena ietekmi uz cilvēka ķermeni, kā arī materiāla izmaksās attiecībā pret tā kalpošanas laiku.
Maršrutu veidošanā liels izaicinājums ir drošība, profesionālisms, atlīdzības godīgums un maršrutu kvalitāte. Ja agrāk maršrutu likšana bija darbs vairāk vai mazāk brīvprātīgs un atlīdzība iespēja kāpt bez maksas (kā tas vēl jo projām ir vairums gadījumu Latvijā), tad virzība uz maršrutu likšanu kā profesiju ir neizbēgama. Neskatoties uz to šim izaicinājumam neviens nav gatavs, jo nav maršrutu licēju izglītības sistēmas.
Šie ir tikai daži no tematiem.
Latvijas kontekstā mēs esam knapi pieskārušies tam, ko citur jau mēģina saukt
par industriju. Jo vairāk tajā darbojos, jo vairāk apzinos cik plaša un
daudzveidīga tā ir, un cik daudz vēl ir ko izzināt, un šādi forumi noteikti ir
vieta kur to darīt. Uzklausot citu viedokļus un pieredzi mēs mainām savu
attieksmi un noteikti pilnveidojam savus pakalpojumus.