Pamatojums kāpšanas sienas izveidošanai
Kāpēc cilvēkam būtu jākāpj un sporta hallēs, darba vietās un parkos jāveido kāpšanas sienas? Šajā sarakstā esam apkopojuši populārākos iemeslus kāpšanas sienas izveidošanai:
1. Veselības uzlabošana
2. Atbilstība kompetenču pieejai mācību saturā
3. Brīvā laika piepildīšana
4. Potenciāli jaunu talantu identifikācija
5. Karjeras identifikācija
6. Ģimeņu stiprināšana
Ir daudz iemeslu, kuri pamato nepieciešamību pēc kāpšanas sienas skolā kā papildinājumu realizējot sporta programmu. Starp tiem ir:
1. Kāpšana uzlabo bērnu fiziskās sagatavotības aspektus – ķermeni, prātu un garu. Kāpjot bērni attīsta spēku, izturību un lokanību. Tie vienlaicīgi izmanto prātu, lai risinātu problēmas un pieņemtu lēmumus, izvēloties atbilstošas aizķeres rokām un kājām, lai sasniegtu savus mērķus. Sociāli emocionālā līmenī viņi pārvar izaicinājumus, attīsta neatlaidību un uzticēšanos.
2. Kāpšana piesaista dalībniekus dažādās vecuma grupās, ar dažādu fizisko sagatavotību un interesēm. Kāpšanas sienas var pielāgot, lai tās atbilstu dalībniekiem no 3 gadu vecuma. Dažādas sienu iespējas ļauj sienas izmantot iesācējiem, pieredzējušiem kāpējiem un pat cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Kā alternatīva kāpšana bieži uzrunā tos bērnus un jauniešus, kuriem nepatīk tradicionālie sporta veidi.
3. Kāpšana un kāpšanas sienas atbilst projekta Skola 2030 „Kompetenču pieeja mācību saturā” nostādnēm. Tajā starp citām pie pamata kustībām ir minēta kāpšana, uzsverot, ka “Kustību aktivitātēm ir unikāla valoda, jo tās vienlaikus iedarbojas uz ķermeni un domāšanu, tajā pašā laikā notiek katra izglītojamā personalizēts izglītības process”
4. Mūsdienās liela problēma ir jaunu cilvēku datora atkarība, klaiņošana, neatļautu vielu lietošana u.c. Kāpšana šajā kontekstā nodrošina vēl vienu alternatīvu brīvā laika pavadīšanā aizpildot to ar fiziskam aktivitātēm
5. Kopš 2016.gada augusta kāpšana ir oficiāli atzīts Olimpiskais sporta veids, kurš pirmo reiz tiks pārstāvēts Tokijā 2020. Neskatoties uz to, ka sacensības kāpšanas sporta disciplīnās notiek jau gadu desmitiem, sporta veida šāda veida atzinība paver jaunas iespējas sportistu karjerām un tāpēc ir svarīga talantu identifikācija visā valsts teritorijā. Viens no veidiem kā to nodrošināt ir attiecīgā sporta veida pieejamība pēc iespējas lielākam iedzīvotāju skaitam.
6. Kāpšana nebeidzās pamatskolā vai vidusskolā. Bieži praktizējot šo nodarbi jaunieši izvēlas savu tālāko karjeru „outdoor” sektorā, kļūst par treneriem vai pievēršoties industriālam alpīnismam.
7. Kāpšana ir viens no sporta veidiem, kuru neierobežo dzimums vai vecums. Ar to var nodarboties visas dzīves garumā vairākās paaudzēs. Pat Latvijā nav retums, ka nākamā ģimene iepazīstas pie kāpšanas sienas, pēc tam to apmeklē kopā ar bērniem. Bieži kāpšanas un drošināšana notiek „pārīšos”, kas nav novērojams daudzos populāros sporta veidos
8.
Uzstādot darba vietā kāpšanas siena var būt kā papildus
„bonus”, kuru piedāvā darba devējs un Latvijā ir šāda pieredze